💚 Petra leží v rodokmenech

Nejhorší rada při psaní vlastních pamětí

Možná to znáte. Máte chuť zaznamenat své nebo rodinné paměti pro děti, vnoučata či pravnoučata a tak sbíráte informace a přemýšlíte, jak a kde začít a hledáte pomoc na facebooku, internetu nebo u kafe s kamarádkou. No a většinou dostanete radu ve stylu:

„Tak začni od narození a prostě piš v chronologickém pořadí.“

Takže to dopadne tak, že skončíte se stránkou rodopisných informací a tak trochu si zoufáte, co dál. 🤔 A ta otázka taková opravdu je. Co dál? Jak z těch životopisných poznámek udělat čtivou kapitolu do vaší rodinné kroniky? Způsobů je více a o jednom z nich vám dneska povím. ☕

Proč se psaní “od začátku” nehodí pro vyprávění vlastního životního příběhu?

Třeba proto, že si svůj začátek vůbec nepamatujete a zjišťování podrobností by vyžadovalo určitý výzkum (který vás odvádí od psaní) a dále i proto, že porod ani většinou nebývá ta nejvíc strhující událost ve vašem životě. Pokud tedy zrovna vaše maminka nerodila v sanitce nebo jste nečekaně nevyklouzli z dělohy na chodbě vašeho bytu za asistence sourozenců a tatínka.

To samozřejmě neznamená, že by chronologické vyprávění bylo celé špatně, jen se to úplně nehodí pro psaní rodinných či vlastních příběhů.

Jak tedy začít psát, aby vás to bavilo a zároveň to byl slušný základ pro vaše vlastní vzpomínky a memoáry?

Začněte s tím, co víte. Na časovou osu si chronologicky zapište všechny historky a vzpomínky, na které si pamatujete. Poznačte si je zkratkovitě, tak aby se vám v mysli lehce vybavily. Pak si zakroužkujte ty z nich, které jsou pro vás nejdůležitější.

Nu a teď si vyberte, tu zakroužkovanou vzpomínku, která je pro vás nejsnáze sdělitelná a tu si zapište – rozepište se o ní. Jakmile je napsaná, odložte ji stranou, vrátíte se k ní později.

Poté si vyberte další vzpomínku, kterou zvládnete lehce přenést na papír a pokračujte tak dále od těch pro vás nejlépe sdělitelé vzpomínek až po ty nejsložitější. Tento postup vám pomůže překonat ostych a tak trochu vám zvýší sebejistotu při psaní. Protože když zvládnete napsat ty jednoduché vzpomínky, ty náročnější pro vás už potom nebudou takové sousto.

Jakmile skončíte, máte před sebou hromádku vzpomínek a příběhů, které nejen že můžete dále upravovat, ale hlavně je lze libovolně seřadit, ať už chronologicky 🙂 či tématicky nebo můžete využít syžetu (cože? 😂).

Tak a máte hotový hrubý náčrt vašeho životního vyprávění, se kterým se vám bude mnohem lehčeji pracovat. Ani to tak nebolelo, že 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *